Staatscommissie-Remkes vijf jaar verder 29 september 2023 Hoe staat het er na vijf jaar voor met verbetering van de democratie?
Ieder kiesstelsel heeft voor- en nadelen 1 september 2023 Aan het bevorderen van regionale vertegenwoordiging zitten ook nadelen.
Over toeschouwers, consumenten en participatie 13 mei 2022 Burgerpanels verdienen een kans, maar of ze tot echte democratie leiden?
Nieuwe politiek, nieuwe bestuurscultuur? 29 april 2022 Wie dacht dat er een nieuwe bestuurscultuur zou komen, maakte zich illusies.
Vreemde ogen dwingen (1) 19 november 2021 Er wordt steeds vaker met een kritische ‘Europese’ blik naar Nederland gekeken, met diverse reacties als gevolg.
Niet gestelde en dus onbeantwoorde vragen 12 juni 2020 De Tweede Kamer hield nog geen fundamenteel debat over het rapport van de Staatscommissie-Remkes.
Kerstsprookje: Thierry en het kenniskabinet 27 december 2019 De donkere dagen rond Kerst lenen zich goed voor een sprookje.
Belangrijke vrienden voor Ronald van Raak 22 november 2019 De Raad van State is weer voorzichtig voorstander van het referendum, tot begrijpelijke vreugde van Ronald van Raak.
Verdwenen representatie 4 januari 2019 Er bestaat in Nederland, vooral op het gemeentelijk erf, een neiging de vertegenwoordigende democratie als achterhaald te beschouwen. Ten onrechte…
De kwaal en de middelen 14 december 2018 Het blijft de vraag of stelselhervormingen iets doen aan 'onvrede'.
Eindelijk... 23 november 2018 Thorbecke heeft honderdzeventig jaar op zijn gelijk moeten wachten, maar nu is het toch zo ver.
Terug in de lokale democratie 19 januari 2018 De benoeming van burgemeesters verdwijnt – eindelijk – uit de Grondwet. En dan?
Plasterks suggestie 4 november 2016 Nadenken over de door Plasterk voorgestelde regeling voor conflicten tussen Tweede en Eerste Kamer is nuttig.
Wisselende spelregels 9 december 2011 Staatsrechtgeleerden zijn meesters in het relativeren van hun 'vak'. Zo kunnen spelregels aan de omstandigheden worden aangepast.
Blijven proberen 9 september 2011 Verkiezing van de formateur door de Tweede Kamer is geen nieuw idee, maar het wordt tijd het nu eens te gaan doen.
Toeschouwers, consumenten en deelnemers 2 september 2011 Het is iets te gemakkelijk om bij 'afnemend vertrouwen' alleen naar 'de overheid' te kijken. De burger mag best een spiegel worden voorgehouden.
Vage klachten 30 april 2010 Er wordt geregeld 'gesomberd' over ons staatsbestel. Zijn daar echt redenen voor?
Keuzes maken 27 juni 2008 Kiezen is vervelend. Je loopt altijd de kans de verkeerde keuze te maken. Gelukkig worden veel besluiten voor ons genomen.
Minachting 25 april 2008 Na het rapport van de Nationale Conventie is nu ook het resultaat van het Burgerforum Kiesstelsel door het kabinet achteloos weggegooid. Een blijk van minachting voor de burgers.
Breekbare democratie 1 februari 2008 Ooit dachten wij dat Ed van Thijn zich te veel zorg maakte over de democratie in Nederland. Krijgt hij nu alsnog gelijk?